Naționala României va disputa două meciuri amicale în luna iunie, duel cu Kvaratskhelia
Echipa națională de fotbal a României, cunoscută sub numele de „tricolori”, a anunțat că va juca în luna iunie două partide amicale planificate la începutul lunii. Această decizie vine indiferent de rezultatul play-off-ului pentru calificarea la Cupa Mondială din 2026, conform unui comunicat emis luni de Federația Română de Fotbal (FRF) prin intermediul site-ului oficial.
Primul meci din cele două amicale programate se va desfășura pe data de 2 iunie, în deplasare, împotriva echipei Georgiei, condusă de starul echipei, Kvicha Kvaratskhelia. Cel de-al doilea meci de pregătire va fi anunțat în curând, dar nu s-au oferit detalii specifice legate de data și adversarul acestuia.
Federatia a precizat că, având în vedere intervalul limitat de timp disponibil și riscul de a nu găsi adversari pentru această perioadă FIFA, programul acestor meciuri de pregătire a fost stabilit încă de la începutul anului. Această strategie subliniază importanța menținerii echipei active și competitivă, chiar și în condiții de incertitudine legate de calificarea la turneul mondial.
Până la aceste amicale, echipa națională a României va participa la play-off-ul pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2026. Astfel, pe 26 martie, „tricolorii” vor întâlni echipa Turciei, meci care va avea loc în Istanbul, începând cu ora 19:00. După această confruntare, se va decide dacă naționala antrenată de Mircea Lucescu va juca pe 31 martie în semifinala cu Slovacia sau Kosovo, în funcție de rezultatele obținute în primele meciuri.