Razboiul din Golf afecteaza si gimnastica dupa Formula 1 Moto GP si Finalissima
0 2 minute 3 luni

Războiul din Golf anulează competițiile sportive internaționale

Etapa de Cupă Mondială de gimnastică, planificată să aibă loc în luna aprilie 2026 în Doha, Qatar, a fost anulată din cauza escaladării conflictului din Orientul Mijlociu, ce implică Statele Unite, Israel și Iran. Această decizie a fost luată de Comitetul Executiv al World Gymnastics, care a realizat un vot online de urgență, având în vedere impactul major al situației actuale asupra siguranței participanților.

În comunicatul oficial emis de federație, s-a subliniat că evenimentul, care urma să se desfășoare între 15 și 18 aprilie 2026, nu va mai avea loc, iar această anulare nu este un caz singular. Conflictul dintre SUA și Israel pe de o parte și Iran pe de altă parte a avut deja repercusiuni asupra altor evenimente sportive de mare amploare. De exemplu, Marile Premii de Formula 1 din Bahrain și Jeddah au fost, de asemenea, amânate sau anulate.

În fotbal, programul „Finalissima”, în care s-ar fi confruntat reprezentativa Spaniei, campioană europeană, cu Argentina, câștigătoarea trofeului Copa America, a fost anulat, meciul fiind programat pentru 27 martie în Qatar. De asemenea, Marele Premiu MotoGP din Qatar, planificat pentru weekendul 10-12 aprilie, a fost reprogramat pentru data de 8 noiembrie, subliniind astfel impactul semnificativ pe care acest conflict îl are asupra sporturilor internaționale.