Barcelona contestă deciziile lui Istvan Kovacs după meciul cu Atletico Madrid
FC Barcelona continuă să resimtă ecourile înfrângerii recente în fața echipei Atletico Madrid, cu un rezultat final de 0-2 în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Nemulțumirea clubului catalan s-a concentrat asupra prestației brigăzii de arbitri, în special a arbitrului Istvan Kovacs, care a fost declarat inamicul numărul 1 de către oficialii de la Camp Nou.
Se pare că Barcelona analizează posibilitatea de a depune o plângere formală la UEFA, motiv explicat de jurnalistul Santi Ovalle de la Cadena Ser. Această măsură extremă este considerată datorită unei faze controversate din minutul 54 al meciului. Conform celor de la Barcelona, Istvan Kovacs a ignorat un henț comis de un fundaș al lui Atletico Madrid, în momentul unei repunerii de mingea efectuate de portarul madrilenilor, Juan Musso.
Faza a început după o repunere în joc a mingiei care, inițial, a fost considerată reluată după un aut de poartă. Portarul Musso i-a pasat mingea lui Marc Pubill, însă, din neînțelegere, Pubill a crezut că el este responsabil cu repunerea mingii în joc. Așa că a luat mingea cu mâna, stârnind protestele vehemente ale jucătorilor de la Barcelona care considerau gestul său ca fiind o încălcare a regulamentului.
Decizia brigăzii de arbitri, care a considerat că nu există motive pentru a sancționa această situație, a generat o indignare profundă în rândul conducerii clubului blaugrana, amplificând tensiunea creată de rezultatul meciului.