Ministerul Mediului a obtinut o victorie in prima instanta in procesul legat de raportul corpului de control referitor
0 2 minute 2 luni

„`html

Ministerul Mediului a câștigat procesul referitor la drumul din pădurea Băneasa

Ministerul Mediului a obținut o victorie semnificativă, câștigând în primă instanță procesul legat de raportul corpului de control referitor la drumul din pădurea Băneasa. Acest raport, contestat de Romsilva Ilfov, a fost esențial în clarificarea situației juridice a drumului.

Declaratii ale Ministerului Mediului

Ministrul mediului, Diana Buzoianu, a felicitat echipa de juriști a ministerului pentru reușita în instanță. Ea a subliniat că, pe fondul litigios, directorul Romsilva Ilfov, domnul Răduță, a încercat să explice că problema drumului provine din raportul de control al ministerului și nu din contractul ilegal semnat de el, însă a pierdut pe fond.

Acțiuni ulterioare

Diana Buzoianu a menționat că directorii din direcțiile silvice pot fi demiși de către Directorul General al Romsilva, dar a ridicat întrebarea retorică dacă vechiul-nou director general va avea curajul să acționeze împotriva celor care nu protejează pădurile. Aceasta a afirmat: „Noi continuăm să muncim cu sens. Pădurile României merită o Romsilva reformată.”

„`