Pompieri condamnați pentru fraudă legată de refugiati
Cei trei pompieri militari, doi din Maramureș și unul din Satu Mare, au fost condamnați de Tribunalul Militar Cluj pentru obținerea ilegală a unor fonduri din programul de sprijin destinat refugiaților ucraineni. Aceștia au fost găsiți vinovați că au declarat fals, între noiembrie 2022 și mai 2023, că au găzduit refugiați, deși unii dintre aceștia nu au locuit deloc la adresele indicate sau și-au petrecut acolo un timp mult mai scurt decât cel raportat.
Instanța a stabilit că cei trei pompieri au profitat de vulnerabilitățile sistemului de decontare instituit în urma izbucnirii războiului din Ucraina, reușind să încaseze astfel sume importante din fonduri publice. Prejudiciul total adus statului depășește 133.000 lei, iar pentru a restitui aceste sume, unul dintre condamnați trebuie să plătească aproape 37.000 lei, iar altul peste 96.000 lei.
În urma procesului, cei trei pompieri au primit pedepse cu închisoarea, care au fost suspendate. Cea mai mare condamnare a fost înregistrată pentru un plutonier major din cadrul ISU Maramureș, acesta fiind sancționat cu 2 ani și 8 luni de închisoare pentru obținerea ilegală de fonduri și fals în înscrisuri sub semnătură privată.