Radu Miruta a anuntat ca soldatii romani au fost retrasi din Irak NATO s a ocupat de evacuare
0 3 minute 3 luni

Pungi de Sărbători: Retragerea Militarilor Români din Irak

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a anunțat că soldații români au fost retrași din Irak, într-o acțiune ce face parte dintr-o misiune mai amplă coordonată de NATO, menită să asigure o relocare sigură în contextul intensificării conflictelor din Orientul Mijlociu. Această decizie consolidată subliniază colaborarea strânsă dintre națiunile aliate în această situație delicată.

Detașamentele Românești în Irak

În detaliile acestui proces, Miruță a specificat că s-a realizat evacuarea unui contingent format din 117 militari români și două persoane din Ministerul Afacerilor Externe. „NATO s-a ocupat de evacuarea întregii baze”, a subliniat ministrul în timpul unei transmisii televizate, făcând referire la salvarea personalului militar român dintr-o zonă de conflict în plină expansiune.

Locațiile Noilor Baze

Radu Miruță a explicat că o parte dintre militari, adică 81, au fost transferați la Baza Incirlik din Turcia. De asemenea, ceilalți militari se află la Baza Ramstein din Germania, unde se planifică o nouă misiune de transport pentru a-i aduce acasă. Miruță a anunțat că un avion militar va decola din Baza 90 din Otopeni pentru a asigura întoarcerea acestor soldați imediat.

Mesajul NATO și Recunoștința pentru Aliați

În cadrul acestui context, NATO a transmis mulțumiri Republicii Irak și tuturor aliaților implicați în această operațiune. Generalul Alexus Grynkewich, comandant suprem al forțelor aliate în Europa, a declarat: „Aș dori să le mulțumesc femeilor și bărbaților dedicați din cadrul Misiunii NATO în Irak, care au demonstrat profesionalism și devotament în îndeplinirea sarcinilor lor, săvârșite cu responsabilitate în fața provocărilor actuale”.

Perspectivele Viitoare ale Misiunii NATO

Chiar dacă militarii români nu mai sunt prezenți pe teren, misiunea NATO va continua de la Comandamentul Forțelor Reunite de la Napoli, rămânând vigilent în fața evoluțiilor geopolitice din regiune. Această mutare subliniază angajamentul NATO de a asigura securitatea și stabilitatea în Orientul Mijlociu, în condiții în continuă schimbare.