Dinamo confruntare cu campioana en titre in grupa Ligii Campionilor la handbal masculin
0 2 minute o zi

„`html

DINAMO BUCUREȘTI ÎN GRUPA LIGII CAMPIONILOR LA HANDBAL MASCULIN

CS Dinamo București a fost repartizată în Grupa E a Ligii Campionilor la handbal masculin, conform tragerii la sorți efectuate vineri la Viena. În această grupă, echipa română va concura împotriva unor adversari de top, printre care se numără campioana en titre, FC Barcelona, Montpellier din Franța și SAH Aarhus din Danemarca.

FORMATUL NOULUI SEZON

Pentru ediția din acest an, numărul echipelor participante a crescut semnificativ, de la 16 la 24. Acestea sunt organizate în șase grupe, iar primele două echipe clasate din fiecare grupă se vor califica în turul principal. Echipele care termină pe locurile 3 și 4 vor continua competiția în EHF European League Men.

COMPONENȚA GRUPELOR

Structura grupelor pentru această ediție a Ligii Campionilor este următoarea:

  • Grupa A: One Veszprem HC (Ungaria), Fuchse Berlin (Germania), FC Porto (Portugalia), RK Partizan AdmiralBet Belgrad (Serbia)
  • Grupa B: HBC Nantes (Franța), MT Melsungen (Germania), Orlen Wisla Plock (Polonia), RK Vardar 1961 Skopje (Macedonia de Nord)
  • Grupa C: Aalborg Handbold (Danemarca), Paris Saint-Germain (Franța), RK Zagreb (Croația), RK Celje Pivovarna Lasko (Slovenia)
  • Grupa D: Sporting Lisabona (Portugalia), OTP Bank – PICK Szeged (Ungaria), GOG (Danemarca), IFK Kristianstad (Suedia)
  • Grupa E: FC Barcelona (Spania), Montpellier Handball (Franța), CS Dinamo București (România), SAH Aarhus (Danemarca)
  • Grupa F: SC Magdeburg (Germania), Industria Kielce (Polonia), Kolstad Handball (Norvegia), HC Kriens-Luzern (Elveția)

DEBUTUL NOULUI SEZON

Noul sezon al Ligii Campionilor la handbal masculin va debuta pe 9 și 10 septembrie 2023, aducând laolaltă unele dintre cele mai bune echipe de handbal din Europa, iar CS Dinamo București va avea ocazia să își testeze abilitățile împotriva celor mai puternici adversari.

„`