Otelul aproape de a l angaja pe noul antrenor Cine va prelua misiunea de salvare de la retrogradare
0 3 minute 3 luni

Oțelul Galați, în căutarea unei salvări rapide: Stjepan Tomas pregătit să preia frâiele echipei

După o perioadă tumultoasă, conducerea clubului Oțelul Galați a acționat rapid, alegând să-l angajeze pe antrenorul croat Stjepan Tomas, în urma despărțirii de Laszlo Balint. Această decizie a fost luată la scurt timp după ce plecarea lui Balint a fost oficializată, demonstrând astfel determinarea clubului de a revitaliza echipa la acest moment crucial al sezonului.

Noul lider al echipei: Stjepan Tomas

În vârstă de 50 de ani, Stjepan Tomas a acceptat provocarea de a prelua echipa, fiind așteptat să semneze contractul chiar astăzi, 16 martie. Acest acord va stipula o colaborare până la finalul actualei stagiuni, cu scopul clar de a asigura menținerea Oțelului în prima ligă. De asemenea, se preconizează o opțiune de prelungire a contracului în cazul în care rezultatele se vor dovedi satisfăcătoare.

Experiență europeană valorificată

Stjepan Tomas nu este un necunoscut în peisajul fotbalului, având un CV impresionant, care include antrenarea echipei Sheriff Tiraspol în trecut. Sub conducerea sa, Sheriff a reușit să se califice în grupele Europa League în anul 2022, demonstrând astfel capacitatea sa de a performa la nivel înalt, chiar și pe scena internațională. După o pauză scurtă de la fotbalul activ, Tomas revine pe bancă după ce a fost liber de contract din luna februarie, ultima sa experiență fiind în Arabia Saudită la formația Al-Okhdood.

Provocarea și debutul pe teren

În următoarea săptămână, noul antrenor va avea ocazia să se familiarizeze cu echipa, urmând ca debutul său oficial să aibă loc pe 23 martie, în deplasarea la Unirea Slobozia. Acesta se află într-o postură delicată, având misiunea de a salva echipa de la retrogradare, un obiectiv presant, dar esențial în acest moment critic al sezonului.