CSM București înfruntă Corona Brașov și egalează seria din sferturile Diviziei A1 la volei feminin
Într-un meci captivant din cadrul sferturilor de finală ale Diviziei A1 la volei feminin, desfășurat vineri seara, echipa CSM București a reușit să obțină o victorie decisivă în fața echipei CSM Corona Brașov, cu un set de scoruri care a evidențiat controlul total al jocului din partea gazdelor. CSM București a învins cu 3-0, rezultatele pe seturi fiind 25-19, 25-18 și 25-17. Prin această victorie, echipa antrenată de Gabrielle Tortorici a reușit să egaleze seria la 1-1, stabilind astfel necesitatea unui meci de baraj pentru a decide cine va avansa în semifinale.
CSM București a demonstrat o performanță remarcabilă, având jucătoare cheie care au contribuit semnificativ la succesul echipei. Elen Vilas Boas Braga Trugillo a fost cu adevărat apreciată, reușind să marcheze 16 puncte, urmată de Bianca Cucu cu 14 puncte și Marina Giacomello cu 12 puncte. Aceste realizări au subliniat puterea atacului echipei și abilitatea de a exploata slăbiciunile adversarului, creând astfel o dinamică favorabilă pe teren.
Pe de altă parte, echipa Corona Brașov, sub conducerea antrenorului Ciprian Dărnescu, a încercat să reziste presiunii intensificate de CSM București, dar nu a reușit să își adune forțele necesare pentru a lupta eficient în meci. Cele mai bune performanțe individuale din cadrul echipei brașovene au fost realizate de Ioana Baciu, care a marcat 10 puncte, și Gabriela Bălae, cu 8 puncte, însă acestea nu au fost suficiente pentru a contracara avansul echipei bucureștene.
În urma acestei victorii, seria se îndreaptă spre un meci decisiv, care va avea loc miercuri, 25 martie, la ora 17:00, pe terenul echipei Corona Brașov. Această confruntare va decide cine își va continua parcursul în semifinalele competiției, iar tensiunea și așteptările sunt mari, având în vedere performanțele ambelor echipe în ultimele meciuri.